"מה-קו עמותה"

 | עדכון אחרון: 24/08/2022 14:03

 

 

***********************************************************************************************************************

אוגוסט 22  פעילות מרכז יום בנווה אשר

במסגרת פעילות- מרכז יום נווה אשר הזמנו את חברי המרכז לצאת מהשגרה לחוויה יוצאת דופן בחודש אוגוסט .

יצאנו לבית קפה ארומה בעין המפרץ  בהסעה מאורגנת והתפנקנו עם קפה ומאפה, שינינו אוירה, אנו שמחים על כל הזדמנות שבא ניתן לחברינו הוותיקים לצאת מהשגרה לסביבה שונה, לפגוש אנשים ולהתכנס למפגש חברתי. מקווים שיהיו לנו עוד הרבה הזדמנויות כאלו בעתיד.

שרנו שירי א"י ויצרנו חוויות חדשות .

בהזדמנות זו אנו רוצים להודות לחברת הסעות "כפירים" שתרמו רכבי הליווי לצורך הפעילות.

**************************************************************************************************************************************************

סיום שנת תשפ"ב ביהל יולי 2022

הנה הסתיימה לה שנת הלימודים ביהל בקיץ מלא ועשיר אליו הגיעו יותר מ-150 תלמידים להתנסות וללמוד בעשר סדרות קיץ מגוונות:  מקולנוע ומוזיקה, דרך פסיפס ורוקחות טבעית, צילום בנייד וכלה במסעות בעולם ויצירה בזכוכית.

הייתה זו הזדמנות לשמור על קשר עם התלמידים הוותיקים אך לא פחות הזדמנות לפגוש פנים חדשות ממגוון ישובים שהכירו את יהל זו הפעם הראשונה ואנו מקווים לראותם שוב!

מתחילה חופשת הקיץ בה אנחנו ביהל עמלים על שנת הלימודים הבאה, בקרוב מאוד יגיעו חוברות המידע ותוכלו כולכם להתרשם ולהירשם!

קיץ נעים ונתראה בקרוב!

צוות יהל

*****************************************************************************************************************************************************

מתנדבים למען אקלים

עמותת הוותיק שמחה על פתיחת התכנית השמה על השולחן נושא חם , חדשני ורלוונטי של הכשרת מתנדבים וותיקים למען אקלים – תכנית שבאה להכשיר מתנדבים  מובילים בישום תכניות מעשיות  בישובים ובמועצה בתחומי פסולת, צמצום בזבוז מזון ועוד פעולות למען האקלים וכדור הארץ.

אנו בעמותה שמחים להיות חלוצים בעשייה המוטמעת היום ע"י המדינה  בהתייחסות לאנשים בני תקופת החיים החדשה/ תקופת התבונה. זוהי תקופה  שבאה ברצף החיים אחרי שנות הבגרות ולפני הזקנה ומתאפיינת בצרכים ,יכולות והזדמנויות ספציפיות ומאפשרת סבב חיים נוסף חדש של יצירה, התפתחות, אושר והגשמה עצמית.

אנו בעמותה רואים את השליחות שלנו ליצר במועצה ובקהילות שלנו מרחב המאפשר התפתחות לבני תקופת החיים החדשה, מרחב שימצב אתכם כאנשים פעילים, בעלי ערך עצמי, יוצרים ועצמאיים.

 

חשוב לנו לגייס אתכם התושבים להיות מעורבים ושותפים לעשייה.

אשר  תכתיב במובנים רבים את מה שיקרה כאן בעתיד הן מבחינת התוצאות שיושגו לטובת איכות הסביבה והן מבחינת התפקיד שיהיה לאנשים בגילכם במדינה שלנו.

לסיום נאמר - אנו יודעים ​ שגיל זה מזמן התבוננות וחשיבה על השארת חותם. אנו יודעים שלבני תקופות חיים מאוחרות יש הרבה מה להעניק לקהילה ואנו שמחים ומודים לכם שבחרתם להצטרף לתכנית, להשאיר חותם משמעותי ולהתוות דרך.

שיהיה בהצלחה והמשך תכנית פורייה לכולם.
ג'יין צ'ינקוס, רכזת המתנדבים של העמותה, מרכזת את התכנית מטעמנו, ואחראית על כל הקשור בה.

 

פתיחת הקורס בנובמבר

פרטים בהמשך..

 

 

***************************************************************************************************

ביום ראשון  12.12.21 הזמנו ביהל את ד"ר מוטי אדלר להרצאה מופלאה וחד פעמית "שירים בג'ינס ושירים מכופתרים" בו נפגשו שניים מענקי הזמר העברי- אריק איינשטיין ויהורם גאון. במפגש למדנו פרטים ייחודיים , האזנו להקלטות, צפינו בסרטים מקוריים וגם שרנו ביחד משיריהם היפים. היה מחכים, מהנה ומרגש!
עכשיו אפשר כבר לגלות שלאור הצלחת ההרצאה וביקורות הטובות שקיבלנו מהמשתתפים, ד"ר מוטי אדלר יצטרף לנבחרת המרצים של יהל ויעביר קורס על יצירות מופת מוזיקליות כבר בסימסטר האביב הקרוב ביהל. אז מוזמנים להירשם אצלנו ביהל:)

 

***************************************************************************************************************

פתחנו את שנת הלימודים ביהל במופע פתיחה חגיגי - "הישראלי הנודד" באולם המופעים בכברי.
נפרדנו מאירית זיו, שניהלה את יהל בעשר השנים האחרונות והודינו לה על עבודה משמעותית ומסורה.

 

ב10.10 פתחנו רשמית את שנת הלימודים ביהל.

תענוג לראות, אחרי כשנה וחצי של זום ומפגשים קצרים, את שמחת החברים לשוב , ללמוד ולהיפגש.
לצד תלמידים ותיקים ואהובים הצטרפו השנה לא מעט גמלאים חדשים שבחרו להתנסות בחווית הלמידה המשותפת ביהל.

בסימסטר זה יש לנו שלל קורסים וסדנאות- של מורים ותיקים ואהובים ושל מורים חדשים ומוערכים.

לקראת סמסטר ב' שיתחיל בפברואר 2022 נעדכן במערכת הקורסים הטובים שימשיכו וקורסים חדשים שיתווספו. נשמח לראותכם!

ישר כוח ותודה גדולה לכלל התלמידים, המורים, המקשרים בישובים, אנשי המועצה, עמותת הותיק וצוות יהל היוצרים במשותף את החוויה המיוחדת שנרקמת לה מידי יום מחדש ביהל.

מי יתן ונתברך כולנו בשנה מוצלחת- שנת בריאות ושגרה מבורכת העמוסה כל טוב בשמחת הלמידה וחדוות המפגש.

 

***************************************************************************

מרכז היום "נווה אשר:

במרכז היום  הממוקם בעין המפרץ קיימים מגוון של חוגים  ופעילויות: מלאכת יד,  חוג ציור, חוג גינון, חוג אפייה, חוג מוסיקה, פעילות עם חיות  ועוד.....

השתתפות מבקרי המרכז מלווה בהרבה הנאה ועשייה .

******************************************************************************

טיול לחוף הכרמל: אירית חושקובר (אוקטובר 21)

עמותת הוותיק בעוד טיול מהנה מעשיר ומלא חוויות לחוף הכרמל.

הדרכה: נעמה לינדמן

ביקור באתרים: בזלטון עין כרמל, מעגן מיכאל, סיור חוף רכוב בעגלה עם טרקטור לאורך החוף

ובין בריכות הדגים, בוסתן אברהם, תל דור ועוד.....

המטיילים  חזרו מלאי חוויות וסיפורים.

*******************************************************************************

מסעות בתבונה: ורד אריאל  (אוקטובר 21)

הסתיים לו היום עוד מסע מבית מסעות בתבונה. מסע חוף קיסריה. מסע שעוד ידובר בו רבות .. תודה לכל אחד ואחת מכן אנשים מדהימים - שלקחתם את ההזדמנות והרחבתם את ההוויה ,את הנשמה והנשימה. שבאתם, נתתם בנו אמון ,אפשרתם לעצמכם ולנו להתרגש, להשתעשע לצחוק ולבכות להרגיש מה זה חופש אמיתי.  מקווים שהמסע איפשר לכם להרחיב ולדייק את עצמכם, לשדרג את היכולות הקוגנטיביות להגמיש את החשיבה את הבחירה, לשנות דפוסים ולהתפתח רגשית . קשה להסביר את העוצמות שחווינו יחד אך ניתן להתרשם קצת מהתמונות.

**************************************************************************

שביל ישראל: אירית חושקובר

אחרי הרבה מחשבות ותכנונים חזרנו לטייל והפעם "בשביל ישראל", הטיול הראשון בסדרה נפתח בגן עדן של הצפון , מצפון לתל דן, דרך ערוצי הנוחילה, לאורך נחל שניר (החצבני) ועד גן הצפון . מסלול מלא אתגרים וחוויות וכמובן כל זה בהדרכתה של נעמה לינדמן

צילום: נעמה

****************************************************

ב 12-14/9/21 יצאו וותיקי מטה אשר ל - 3 ימים של כיף בכפר בלום לפסטיבל ארץ ישראלי מגוון בהרצאות ושנסונים, ביום הראשון התקיים טיול בהדרכת אבי טלמון למצפה לאודרמיק, בית רימון-תצפית על הבקעת בית נטופה ומשם לבית הכנסת העתיק בארבל. נבי שועייב, חירבת ירדה והגעה למלון.

ביום החזרה תצפית ממצפה נמרוד, יער אודם וביקור אצל סנדרה אהבה בלתי אפשרית בדרום אפריקה + הרצאה ותערוכה של אומנות

החברים חזרו מרוצים ומלאי חוויות גם מהטיול וגם מכפר בלום .

צילום: משה שלזינגר

 

***************************************************************************************

"יהל עד הבית" – מסיימים שנת לימודים מאתגרת / אירית זיו

מאז יוני 2020, פעלה "יהל" במתכונת מאתגרת של קתדרה משודרת. המרצים העבירו את שיעוריהם בזום, למסכים האישיים של המשתתפים ולעיתים אל קבוצות שהתארגנו במועדוני הוותיקים לצפייה משותפת*.

התחלנו בקטן ובחששות כבדים מהיכולת שלנו ושל ציבור הוותיקים להתחבר אל הטכנולוגיה החדשנית של הזום "המנוכר" , אבל הופתענו... ולטובה!

הצורך להמשיך בפעילות ובקשר בתקופה של הסתגרות  ושמירת מרחק בצל המגיפה, דרשה מכולנו לפתוח את הראש , לחשב מסלול מחדש ולהציע פתרונות בלתי שגרתיים למצב. גילינו שהעולם הטכנולוגי יכול לתת מענה ראוי, גם כשלא ניתן להיפגש בפועל.

הרבה מהקרדיט על המשך הלמידה ושמירת הקשרים האישיים, מגיע לצוות המסור של העמותה, למקשרים ביישובים, למתנדבים שנחלצו לעזור במשימה ובעיקר למרצים ולמורים של "יהל", שנענו לאתגר ופתחו לנו דלת לעולמות תוכן מרתקים . תודה לכם מורינו היקרים על הנכונות הרבה, על היחס האישי ועל הקירבה שיצרתם עם התלמידים, למרות המרחק הפיזי שנכפה עלינו. בזכותכם הצלחנו לרכוש מיומנויות טכנולוגיות חדשות , לשפר כישורים קוגניטיביים  ואפילו לטפח קשרים אישיים. כמה שזה היה חשוב בתקופה המטלטלת שחווינו.

בסיומה של שנת הלימודים תשפ"א, שנת הקורונה, אנו יכולים להתבונן על ההישגים ולומר בסיפוק כי למרות המכשולים  והתסכולים בראשית הדרך, הצלחנו ליצור פינה חמה של המשכיות בתוך הכאוס והבלבול; הצלחנו ליצור מערכת מגוונת של קורסים ולשתף ציבור הולך וגדל של וותיקים, שנחשפו אל הלמידה המקוונת ואפילו התלהבו (חלקם לפחות) מהאפשרות לפגוש חברים, להתפתח  וליהנות מהרצאות מרתקות מבלי לצאת מהבית.

 

 

אז כמה נתונים:

  • מאז יוני שעבר, השתתפו בקורסים המקוונים ב"יהל" כ- 250 וותיקים ואני מורידה בפניהם את הכובע על הנכונות וההשתתפות הפעילה! כל הכבוד!!! חלקם בחרו בקורסים השנתיים וחלקם בסדרות  יותר קצרות.
  • מספר המורות והמורים שהעבירו לנו שיעורים בזום, עומד על כ- 20 ונושאי הלמידה היו מגוונים ביותר מאומנות, מוזיקה , ספרות וקולנוע ועד מסעות חובקי עולם; מטבע, מדע ואקטואליה ועד תרבות ישראל ופילוסופיה. וזה עוד לא הכל.
  • בנוסף למערכת הזום  הפעלנו  במהלך השנה גם סדנאות בקבוצות קטנות בחיק הטבע, במחשבים, בציור ובצילום בסמרטפון.  באפריל האחרון כבר העזנו ופתחנו שתי סדרות עיוניות נפלאות, שהתקיימו במתחם של  "יהל" (במושב עמקה),  שאליהן הגיעו קרוב ל 80 משתתפים. אלו  היוו סנוניות ראשונות לקראת פתיחת סדרות הקיץ שיתקיימו בחודש יולי. בואו ליהנות איתנו (כן, אפילו הסעות מאורגנות יש לנו).

בשנת הלימודים הבאה, כך אנו מקווים, ניפרד מהצורך בזום  ונפתח את שערי "יהל" מחדש ללמידה ולמפגשים חברתיים פנים אל פנים. חוברת הפעילות תחולק במהלך חודש יולי ואתם מוזמנים לבחון את ההיצע ולהירשם לקורסים לפי בחירתכם. שנת הלימודים תיפתח אחרי החגים ב - 10.10.21  SAVE THE DATE להתראות ב"יהל"!

 

*ראו את הכתבות המצורפות שמשקפות את החוויה הייחודית  שהייתה לוותיקים בשיעורי המוזיקה עם המרצה חגית רוזמרין,  את דברי ההוקרה שנכתבו בסיום השנה למרצה לאומנות עכשווית, ירדנה עציון ולמרצה בנושאי התרבות הישראלית, ד"ר תמיר הוד. תודות לחברי "יהל" על הנכונות לפרסם את הדברים בעיתון המועצה.

 

************************************************************************************************

 

מסע בימי קורונה – כתבה ורד אריאל

בין התאריכים 18/11-20/11 יצאו עשרה משתתפים ממטה אשר, שהצטרפו לעשרה נוספים מגליל עליון ויחד חברנו לקורס מדברי  לפתחת ניצנה.

זה היה מסע ייחודי שעוצב על פי מגבלות הקורונה והצליח לצאת לפועל בזכות צוות המסע – עינת פורת עמוס, עמית סגל, ורד אריאל ובועז שר-שלום  -  צוות מסור ונכון לכל אתגר הפועל וממשיך להוציא מסעות למדבר מתוך ידיעה ואמונה שהמסע מעניק חוויה מיוחדת של פסק זמן מבורך, צמיחה , התפתחות , העצמה והתבוננות בכל אותם מרכיבים שאנו מנגישים במסגרת מרכז  up 60+ לבני גיל תקופת התבונה .

כך כשהבית שלך לשלושה ימים הופך להיות בתוך החול ובחוץ. השמיים הכחולים והבהירים נחים על דיונה עצומה ושקטה,  הלב שלך מתרחב, מנעד התחושות מתעשר מהיכולת ליהנות ממה שהטבע מציע – לראות את החול הזהוב, השמיים הכחולים, הזריחה הכתומה והכוכבים המנצנצים.

מרחבים עצומים, חברה משובחת, מזון בריא, ידע וכלים פרקטיים להתחדשות משמעות ותשוקה בתקופת התבונה.  והכי חשוב אהבה בכמויות!

חזרנו אחרי שלושה ימים מלאים בחוויות, מתרגשים מהתהליך ומהקסם של המסע.

**************************************************************************************

בין גזרות המן לגזרות הקורונה - חוגגים פורים בעמותת הוותיק תש"ף

תן -תן -תן -תן -תן כתף, עצום את העיניים

פורים לנו נשכח את הכל!

אם יש לך כאב, רמסהו ברגליים

פתח את פיך ושיר נא בקול...

רגע לפני הפסקת פעילות העמותה עקב גזרות הקורונה, דחקנו את הדאגות והמועקות לפינה וחגגנו באווירה שמחה את משתה הפורים .

ב"נווה אשר" התחפשנו, רקדנו, נהנינו מאווירת הפורים  והייתה לנו  שמחה גדולה ביחד!

ב"יהל" בהתאם למסורת, התכבדנו במשלוחי המנות הנפלאים ועתירי הקלוריות  שהביאו  התלמידים, התקשטנו באביזרים ובתחפושות פורימיות, ובעיקר נהנינו לשמוח בצוותא

(הקליקו לצפיה בתמונות)

לאחר הפורים החלו להגיע הגזרות החדשות ונאלצנו לסגור את השערים עד להודעה חדשה.

אנו תקווה כי נחזור בהקדם לשגרת הפעילות בכל מוסדות העמותה  וכי לעת הזאת, נזכה כולנו לבריאות תקינה, לחיוניות נפשית, לאנרגיות טובות ולשמירת הקשרים החברתיים (גם אם קצת מרחוק).

 

******************************************************

טיול גמלאים לחו"ל, עמותת הוותיק: שיט נהרות על הסיין

בהדרכת יעל הרמלין ובארגון גילה לפידות ושולי משולם – יולי 2019 / כתבה יהודית מסד, כפר מסריק.

היה זה אחד הטיולים הטובים, המעניינים והמהנים בהם השתתפתי. טיול שחלקו שייט, מחבל נורמנדי ובריטאן לפריס, שהגיש לנו את יפי הטבע בדרך, משולב עם ערים ועיירות עתיקות – הרבה מהעבר המפואר של צרפת.

לאחר שנחתנו בפריס התחלנו בג'יברני – בבית ובגנים של קלוד מונה – סיור מרגש שפתח לנו את ה"תיאבון" הגדול להמשך הטיול: העיר החביבה טרוביל, האי מון סן מישל, מנזר על צוק, עיירת דייגים – קנקאל, מצוקי סלע פראיים מדהימים, מול האוקיינוס, סן מלו המבוצרת בחומה, שתיירים רבים מבקרים בה. אח"כ – היעד ההיסטורי החשוב והמיוחד – חופי הנחיתה של נורמנדי – שם קיבלנו הרצאה מקיפה על הקרבות הקשים של הצבאות האמריקאים, האנגלים ובעצם חיילים רבים ושונים, ביניהם גם יהודים רבים, שהתנדבו לעזור במבצע הגדול נגד הגרמנים שפלשו לצרפת. מרגש מאד היה גם הסיור בבית הקברות האמריקאי. ביקרנו במוזיאון בו ראינו סרט דוקומנטרי קשה, שמתעד את נחיתת כוחות הברית במלחמת העולם השנייה. בהמשך הגענו לעיר הונפלור, שם חיכתה לנו הספינה, שבה בילינו את שאר הימים והלילות בצרפת בשייט על הסיין, בשילוב טיולים בתחנות שונות, ירדנו מדי פעם מהספינה ועברנו לאוטובוס שלקח אותנו ליעדים היבשתיים: מנזרים עתיקים ומרשימים     (אפילו מהמאה השביעית). סיור בעיר העתיקה רואן, בה התפעלנו מקתדרלה יפה מאד, שעל קירותיה החיצוניים, הקרינו לנו בערב, מופע מקסים ומיוחד. עברנו ברחוב היהודים וכיכר השוק, בו הועלתה ז'אן ד'ארק המפורסמת, על המוקד. אח"כ ביקרנו בארמון מלמיזון, ביתם של נפוליאון בונפרטה ואשתו הקיסרית ג'וזפין. בלילה חזרנו בשייט לפריס. ובבוקר יצאנו לסיורים בעיר וביקרנו ברובע מונמארטר, ובמרכז העיר פריס הגענו לבית האופרה הלאומי גרנייה. זו יצירת מופת אדריכלי של המאה ה- 19. אחד הדברים הבולטים ביפים על התקרה של האופרה היה ציור של האמן היהודי מארק שאגאל. בהמשך עלינו לקומה העליונה של גלרי לפייט –שם צפינו על מרחבי העיר הגדולה. ולבסוף – ביום האחרון הספקנו לבקר במוזיאון האימפרסיוניסטי באובר-סור-אואז.  בכפר בו בילה הצייר הידוע ואן גוך את ימיו האחרונים. שם תיעד את הנופים של הכפר ואת שדותיו היפים בציורים המוכרים שלו. ביקרנו בביתו הצנוע וכן את קיברו ליד קבר אחיו. משם נסענו לשדה התעופה בדרך הביתה.חזרנו קצת עייפים, אבל מלאי רשמים ומלאי חוויות, מהמון האתרים שראינו ומההרגשה הנפלאה של טיול מדהים, בזכות יעל הרמלין ,המדריכה שחשפה אותנו בפני ידע רב, היסטוריה וסיפורים מעניינים מאין כמותם. כמו כן – הסידורים והמסירות של גילה לפידות ושולי בן זוגה, שעשו הכל כדי להנעים לנו את הזמן ולעזור לכולנו ליהנות מן הטיול. התודה והברכה מגיעה לשלושתם.

לתמונות מהטיול לחצו כאן

 

******************************************************

״יותר פירורים״ - מופע מרהיב ומהנה אשר הוצג ביום רביעי, 24.7 ע״י הלהקה הקיבוצית, בניצוחו של דני אשל. 
150 הוותיקים והגימלאים של מטה אשר, נהנו ורקדו ועשו שמח 
אולם זכרי צהל וגעש אתמול מהמוסיקה ומהאווירה הנהדרת גם אנחנו.

לתמונות מהמופע לחצו כאן

 

***********************************************************

יום כיף וגיבוש למתנדבי עמותת הוותיק   

פעם בשנה לוקחת עמותת הוותיק את המתנדבים שלה ליום של כיף וגיבוש,

להעמקת ההיכרות ביניהם ועם צוות העמותה, ליהנות ולחוות חוויות, וגם לקבל רעיונות לטיולים עם הוותיקים בישובים.

מרבית המתנדבים הם אנשי הקשר שלנו ביישובי המועצה, חלקם מובילים את מועדוני הוותיקים ביישובם, או חברי הנהלת העמותה.

בימים האחרונים של יוני יצאנו לרמת הגולן כ- 50 איש, למפגש חם ולבבי עם גמלאים צעירים מיישובי הגולן,

שסיימו באותו יום קורס יזמות וניהול עסקים קטנים.

שמענו הסבר ממצה על פיתוח תחום היזמות והעסקים הקטנים לגמלאים בגולן.

5 קורסים שנתיים כבר הסתיימו – עם אפס אחוזי נשירה! ועם כ- 90 גמלאים שעברו ולמדו בהם. מכובד ומרשים מאד!

נפגשנו בקבוצות קטנות לשמוע ממקור ראשון את דברי הגמלאים, ומיד נוצרו קשרים חמים עד כדי כך, שהיה ממש קשה לנתק את המפגש-

כדי להמשיך בתכנית. ביקרנו בבית הכנסת העתיק בעין קשתות, פרויקט ייחודי של שחזור אבן על אבן של בית הכנסת מימי בית שני.

קינחנו במסעדת הבוקרים במרום גולן, והיה לנו יום כייפי נהדר!

 

*************************************************************

אירוע סיום שנת הלימודים של "יהל",

התקיים ביום ד' 19/6/19  י"ז בסיוון תשע"ט

באולם "קשת אילון " בקבוץ אילון.

השתתפו כ- 230  תלמידים, מורים ואורחים.

התכבדנו במזנון עשיר ומגוון מהקונדיטוריה של יעלי ונהנינו

מתוכנית שכללה דברי ברכה; שני שירים של ניתאי שגיב (כליל) מתוך הפרוייקט "מקורוק"; ריקוד ברכה של המורה דליה קיטאי ומצגת תמונות מחוויות הלמידה לאורך השנה בעריכת ימית דוידי.

המופע המרכזי והמרגש באירוע היה עם הזמרת שולי נתן בשירים אהובים, שירי משוררים, שירי לאדינו ושירת הארץ בשיתוף הקהל.

לצד השירים והסיפורים שסיפרה שולי על שיריה, שמענו גם את סיפורו האישי של אייבי לוי (בן זוגה של הזמרת) מחוויותיו כקצין צעיר במהלך כיבושה של ירושלים במלחמת ששת הימים.

תודה לכל המשתתפים ולהתראות בהמשך.

לצפייה בתמונות מהאירוע לחצו כאן

 

******************************************************

בתחילת חודש יוני התקיים מופע מיוחד של בני הדור השני לשואה מיישובי מטה אשר

יחד עם תלמידי המגמה לתאטרון כתה י' בבית חינוך אופק: "אנחנו דור שני".

המופע בא לציין סיומה של תקופה ארוכה לאורך שנת הלימודים, בה נפגשו יחד מדי שבוע בשבוע

לעבודה משותפת: בני הדור השני לשואה סיפרו לנערים ולנערות על חוויותיהם בילדותם ובנעוריהם-

איך זה לגדול בבית של הורים ניצולי שואה, הורים ששתקו כל השנים וסיפור חייהם הקשה נשמר בליבם, והורים שסיפרו וסיפרו...

וילדיהם חוו דרכם ודרך יחסם לאירועים קטנים של החיים את הסבל שעברו.

חלק מהחוויות היו קשורות ליחסם של הילדים האחרים בקבוצה ובקיבוץ להורים ניצולי השואה ולילדיהם,

חלק – לחלומות שהיו להם בילדותם ולאירועים שהשאירו חותמם על חייהם מאז שהיו ילדים.

היה מרגש עד מאד לראות את החוויות האלה הופכות לנגד עינינו לתמונות חיות, שנגעו בלב של כולנו.

זו השנה השלישית לקיומו של פרויקט מיוחד זה, שיזמה עמותת הוותיק יחד עם רויטל רונטל, מנהלת מגמת התיאטרון באופק, המורה לתאטרון

והכותבת, מביימת ומפיקה את המופע בפעם השלישית. שנתיים עבדנו עם שורדי שואה, והשנה – עם דור הבנים שלהם.

אנו רואים בפרויקט דרך משמעותית ומעמיקה הן ליצירת קשר בין הדורות והן ללימוד תקופת השואה ונוראותיה.

מנהלי "אופק", זיו שר ואורית קטן, וצוות בית החינוך, תומכים מאד בפרויקט, ואנו מעריכים זאת מאד.

בזכות תרומה יפה ממילואות לעמותה הצלחנו לקיים את הפרויקט גם השנה, והרבה תודה לאנשי מילואות על כך!

בעמותה תרמו רבות להצלחת הפרויקט אירית חושקובר ואלישבע דוגמא, שדאגו לכל הפרטים הקטנים סביבו, ובלעדיהן הוא לא היה מצליח להתקיים!

תודה מקרב לב לבני הדור השני: חגית זיו, גיורא גלרט, בת עמי גלייזר, חוה חגג וניצה בטשה, ולתמידי המגמה לתאטרון כתה י' באופק,

על הנכונות והאומץ להעלות על הבמה רגשות וחוויות אישיות כל כך, ולשתף בהן את כולנו..  רחלי גזית

לצפיה בתמונות לחצו כאן

 

***************************************************************

 

ב-16/5/19 יצאה קבוצת גמלאים לטיול של 10 ימים ביוון ההררית, בטיול היו 30 מטיילים כולם על טהרת 'מטה אשר', את הטיול הדריך שמעון דיגה,  שתרם את מלא היידע שלו, והודות לכל, העצים את חווית הטיול.

החברים חזרו מלאי חוויות עם טעם של עוד.

הקליקו כאן לצפיה בתמונות מהטיול 

 

**************************************************

וותיקי מטה אשר נופשים ומטיילים בתל אביב / אירית חושקובר ואירית זיו  (אפריל 19)

בתחילת אפריל יצאו וותיקי מטה אשר לשלושה ימי נופש מלאי הרפתקאות בעיר תל אביב.

חמישים חבר'ה וותיקים עם הנהג הקבוע פאוזי שלנו ובליווי המדריך צביקה הג'ינג'י , שהעשיר לנו את הסיורים בהמון סיפורים, שירים ומידע על תל אביב, רחובותיה וסביבותיה.

שלושה  ימים קסומים  במלון לאונרדו ביץ' , ליד הטיילת , עם המון חוויות ואטרקציות, שכללו מסע בעקבות חייו של אריק איינשטיין ; ביקור בנחלת בנימין השוקקת ובשוק הכרמל; סיור בין יצירות הגרפיטי בדרום תל אביב;  סיור לילי בעקבות  פושעים ושוטרים ביפו; ביקור מאחורי הקלעים ב"הבימה" בהדרכתו של השחקן שמוליק כהן, שריתק אותנו בסיפוריו המשעשעים על התיאטרון והקהל ; סיורים באתריה ההיסטוריים של תל אביב הקטנה: שדרות רוטשילד, מגדל שלום והפסיפסים המרהיבים שלו, מתחם התחנה, נווה צדק ומרכז סוזן דלל ; ביקור במוזיאון האומנות של אילנה גור וסיור בסמטאותיה של יפו  ועוד ועוד... עיר ללא הפסקה כבר אמרנו?

חתמנו את הנופש בביקור מודרך בפארק אריאל שרון (שהכרנו בשמו הקודם : "חירייה" ), בו ראינו כיצד משקמים אתר של מפגעי פסולת והופכים אותו לאתר מרהיב של סביבה ירוקה, טבע ונוף בלב המתחם העירוני השוקק של גוש דן.

היה לנו "טיול שנתי" משגע שהשאיר טעם של עוד. מתכוננים כבר לנופש הבא...

לתמונות מהטיול לחצו כאן

 

*************************************************************

חגיגות הפורים תשע"ט ב"יהל"- משלוחי מנות, שירים ותחפושות

ימי הפורים נחגגו ב"יהל" במהלך השבוע וכללו, כמיטב המסורת, משלוחי מנות מדהימים ; שירי חג עליזים; תחפושות ומסכות.

הייתה אווירה של שמחה, מצב רוח פורימי וקירוב לבבות!

תודות לכל מי שהכין, תרם והשתתף !

 

לתמונות מפורים ביהל לחצו כאן 

 

**************************************************************

ביום רביעי שעבר ה-6/3 התקיים מפגש בין ותיקי ערמאשה, בצת וראש הנקרה.

המפגש אורגן על ידי רכזות הוותיקים ביישובים-

פועה ראובן- בצת, הדי קאופמן- ראש הנקרה וסועאד מיזעל מערמשה.

פתחנו את הבוקר בתצפית על הגבול עם לבנון ובביקור בג'ורדיה- שנמצאת בחלק הצפוני של ערמשה.

בהמשך הגענו למרכז הקהילתי, התחלקנו לקבוצות מעורבות להיכרות ושיח חופשי.

לסיום קינחנו בארוחת צהריים משותפת.

 

במסגרת האשכול הצפוני של המרכז הקהילתי פועל פורום רכזי הוותיקים אשר יחד יוצר ויוזם פעילויות העשרה. פעילות זו נולדה מההיכרות המשותפת בין היישובים ואיפשרה היכרות ומפגש חוויתי ומרגש 

(טליה בן ציון - מנהלת שלוחת מתנ"ס גשר הזיו).

לתמונות מהמפגש לחצו כאן

 

*********************************************************

נופשון אילת 2019

חזרנו מחמישה ימים מופלאים באילת, בהם נחנו, אכלנו וחווינו חוויות מיוחדות. ריאותינו עדיין מלאות באוויר אילת המרענן והקסום.

הנופש היה מאורגן להפליא ועל כך תודה מכל הלב לאירית חושקובר מפקדת המסע, ולאלישבע דוגמא, שותפתה, שבחיוך תמידי על השפתיים, בשלווה ובהומור, הובילו אותנו ודאגו לכל מחסורנו.

תודה לשותפינו לנופש אשר השתדלו, וברוב הפעמים הצליחו, לא להתווכח על מקומות ישיבה, היו חביבים זה לזה ותמכו אחד בשני.

הכרנו אנשים חדשים, חיזקנו קשרים ישנים ובשמחה נצא לנופש משותף נוסף.

תודה לעמותת הותיק של המועצה האזורית מטה אשר, העומדת מאחורי מבצע זה ועוד רבים אחרים.

שנתראה בשמחות!

חגית ודוד זיו

רגבה

 

לצפיה בתמונות לחצו כאן

 

*************************************************************

 

ג'יין צ'נקוס מסיימת את תפקידה כרכזת יזות ותעסוקה בעמותת הותיק

חברים ושותפים יקרים,

ברצוני להודיע, שבסוף חודש דצמבר 2018 אני מסיימת את תפקידי כרכזת יזמות ותעסוקה לגיל השלישי בעמותת הוותיק גליל מערבי. זאת לאור העובדה, שהתחום הנ"ל והצלחת עבודתנו בארבע השנים האחרונות זכו להכרה ולתמיכה מהמשרד לשיווין חברתי ומאשל - הג'וינט, שהחליטו להקצות משאבים למרכז מעברים גליל מערבי, למימון בעל תפקיד לרכז תכנית חדשה "הפלוס בשישים" במשרה מלאה.

אני אישית רואה את ההכרה הנ"ל כמחמאה גדולה לעבודה שנעשתה בעמותת הוותיק במשך 4 השנים האחרונות, וכיום גאה להעביר את המשך הטיפול בהרחבת תכניות ופעילויות לעמי וקנין.

 

אני מאחלת הצלחה רבה לעמי ומודה לכם על תקופה נפלאה של למידה, צמיחה ושיתוף פעולה. היה לי כבוד גדול להכיר כל אחד ואחת מכם/ן.

בטוחה שדרכינו ישתלבו בהמשך.

בברכה

ג'יין צינקוס

רכזת יזמות ותעסוקה לגיל השלישי

עמותת הוותיק גליל מערבי

054 - 9421220

 

 

**************************************************************

 

במהלך חודש נובמבר יצאו הוותיקים לארבעה ימים מלאים  בעוצמות ורגש במלון אירוס המדבר בירוחם.

להלן מכתב שנישלח למארגנת הטיול אירית חושקוברשמתאר חלק מהחוויות מהביקור במדבר ובעיר המיוחדת:

איריתי אהובה, אין לי מילים להודות לך על הימים הנפלאים והמרגשים שנתת לנו כהרגלך. הכל מתוקתק ,בלי תקלות ובלי מהמורות. החל מהבוקר כשכולם הגיעו בזמן להסעות. רק אני ראיתי איך היית מחוברת לפלאפון מהבוקר ודאגת שלא יחכו להסעות.  איך כל אחד עם צילייגריות שלו זכה למקום טוב באוטובוס. אפילו לאבי המדריך דאגת שלא ישתזף ולכן ישב במקום שאולי היה מיועד לעוד משתתף... בכל מקום ובכל עצירה עברת בין החבורה ובררת לשלומו של כל אחד. גם בחדרים היה מקום לכל אחד עם צרותיו. לא סתם שאני משתתפת בכל נופשון שאת מארגנת. כל כך מיוחדת ורגישה. גם ביום הראשון שחלק מאתנו היו הסטריים מפאת המצב הביטחוני ידעת להרגיע וללטף... את נותנת ביטחון לכולם וכל אחד מאתנו שקט ורגוע. חושבת שמצאת מדריך יוצא דופן וכמו שיש לי בטיולים "מסעדות הבית"אבי צריך להיות מעכשיו"מדריך הבית" ותודה אחרונה לראש המועצה שטרח להתקשר אליך ביום הקשה בדרום ושאל לשלומנו ולצרכינו. כל הכבוד לו ותודה. תמשיכי כך אירית אהובה ותכניסי טוב טוב לליבך שאין עליך וכולנו אוהבים אותך כל כך ומודים. חיבוק ענק בשמי ובשם כל הנהנים. תודה על ההזדמנות להכיר את אנשי ירוחם הנפלאים החמים והנהדרים. אילאיל כברי

 

***************************************************************

10/18-  30 חברים מהמועצה האזורית מטה אשר יצאו לשלושה ימים של מסע במדבר, מסע של חוויה המהווה מתנת חיים. היציאה למסע התאפשרה בזכות תקציב החדשנות שהקציבה המועצה האזורית והעומדים בראשה, לטובת תכניות מיוחדות וחדשניות שהוצעו להם .

התכנית של עמותת הוותיקלחדשנות בשנת 2018 התמקדה בתקופת החיים החדשה -"תקופת התבונה" ראו מסגרת למטה) .

תוכנית זאת, שבמסגרתה יצאנו למסע במדבר, פותחה, הונחתה ולוותה ע"י עינת פורת-עמוס, עובדת סוציאלית, גרונטולוגית, מנחת קבוצות ופסיכותרפיסטית. יחד עם עינת, ליוו את המסע, המנחים עמית סגל, יניר שמולוביץ' וורד אריאל שלנו, שגם מלווה את התוכנית מטעם עמותת הוותיק.

המדבר העצמתי והשקט הינו מצע תפאורה מושלם להטמעת ידע תאורטי בגוף ובתודעה, בעדינות וברגישות חווינו: דיוק עצמי אל מול אתגרי החיים, מיומנויות לניהול אנרגיה, שידרוג המנהיגות הפנימית, הרחבת גבולות העצמי ,חידוש ומיקוד מערכות יחסים חברתיות, תקשורת מקרבת ויצירת משמעות מותאמת לאורך החיים המשתנה.

התגובות למסע, היו חמות ומרגשות. המסע הינו חוויה מעצימההוא אינו עוד טיול אלא מסע פנימי שמתחיל ברגע שעולים לאוטובוס ובעצם כמו שלמדנו על בשרנו מתחיל רק כשחוזרים הביתה...

ולהלן מספר תגובות שהגיעו אל העמותה בעקבות המסע:

 

היה לי העונג והלמידה להשתתף "במסע במדבר" האחרון , בו היו שותפים 30 איש ואישה מיישובי מטה אשר ובהנחיית צוות מדהים (עינת, עמית, יניר, בועז ווורד ).

אחת התובנות שהבאתי עימי הינה העובדה כמה חשוב לתת כלים, במה

והשפעה לגילאי 55+, הן באופן אישי ופרטי והן במסגרות אחרות (תפקידים, התנדבות, השתלמויות וכד').

מי כמוכם יודע שאוכלוסיית הגיל השלישי במטה אשר גדלה כל הזמן (גם ארצית), מחמאות לוורד (שארגנה וליוותה) ולצוות העמותה, על שהשכלתם להבין כמה חשוב לתת לנו "הסתכלות אחרת על עצמינו" וזאת בשיתוף פעולה עם עינת פורת, וורד, עמית, יניר ובועז שבאמתחתם עוד ועוד.

חשוב שראש המועצה וסגניו, ואין זה משנה מי ייבחר, יפנימו את העובדה כי בעתיד ילך ויתרחב מעגל "הגיל השלישי".

יישר כוח בפעילויות הקבוצתיות כגון "מסע במדבר" וכד' ובתהליכי "מביטים קדימה" ביישובים. מאירה - אדמית

 

**

היה נפלא! מושקע, נעים ומעניק השראה. אכן מדובר בשינוי גישה, מהפכני אפילו. כבר לא רק לזרום בעיניים עצומות בנתיב שבו רק מנוחה, נכדים וחברים, ספורט, יהל, חו"ל. כשהעיניים נפקחות מבחינים שלפנינו הזדמנות וזמן להתפתחות ולהתקדמות שסופן מי ישורנו. אני מאמינה כי המונח "גיל התבונה" אינו סיסמה ריקה בלבד, אלא הידע והניסיון שנצברו הם רבי ערך וחשוב ואף גורלי לעודד להשתמש בהם. אולי בתחילה רק אנחנו נקשיב, אך בעקבותינו תצעד החברה כולה, ונצא כולנו נשכרים.

תודה רבה וברכות,  שושי שמר – לוחמי הגטאות

 

**
אני מלאת הכרת תודה לעמותה על הפעילות המבורכת שלה שבזכותה התאפשר לי להכיר חלק זעיר מכלל הפעילויות.
אני מלאת הכרת תודה לעינת על ההרצאה שנשאה ביסעור שבזכותה נחשפתי לאפשרות הזו של המסע במדבר.
המסע במדבר ברגע זה עדיין מתעכל בגופי, בראשי ובנפשי מרוב "קלוריות" שהיו בו.
קלוריות הן אנרגיות שבהן נטענתי בשלושת הימים החווייתיים הללו.
ערכם של הימים האלה בהם גדלתי, התפתחתי והתעצמתי הרבה יותר גדול מ- 500 הש"ח  ששילמתי עבורם וזוהי עוד סיבה להכרת התודה הענקית שיש לי אל העמותה.
אני מרגישה בת מזל וזכות גדולה נפלה בחלקי שאני חברה בעמותת הזו. מרב נוב   - יסעור.
 

*************************************************************

ב- 24/10/18 יצאו 35 איש לטיול של עמותת הוותיק ביפן ל – 16 ימים.

הטיול היה חוויה מיוחדת במינה, חד פעמית ביופייה ופשוט בלתי נשכחת!

השלכת הנפלאה באלפים היפניים צבעה את ההרים באש אדומה, כתומה וצהובה.

הכול כל כך יפה ואסתטי: הגנים המטופחים, האגמים והנהרות, המקדשים והארמונות, הניקיון המדהים בכל רחוב ופינה.

לא רואים אף מכונית מלוכלכת – כל כלי הרכב מבהיקים בניקיונם, כולל מיכליות ומכוניות אשפה, וכולל את צלחות הגלגלים בכל הרכבים.

כך גם נקיים ומבהיקים הדרכים, רחובות הערים, רצפות התחנות המרכזיות ובכלל.

פלאי הטכנולוגיה נמצאים בחדרי השירותים, שגם הם מבהיקים מניקיון.

היפנים נותנים כבוד לאחר, מתחשבים תמיד בזולת ומאפשרים לו מעבר לצידם, אסור לחסום את הדרך.

תודה תודה על חוויה נהדרת לכל חברי הקבוצה, שגילו התחשבות ויחס חברי חם אחד/ת לשני/ה,

לגילה – המלווה החברתית של הטיול, ולשולי שסייע בידה, למירב בן הרוש – שארגנה לנו את הטיול עם חברת "דרכים",

ולאורי רעי – המדריך, שהעשיר אותנו בידע רב על העם היפני ועל תרבותו, על הארץ היפהפייה שלהם ועל כל השאלות הרבות ששאלנו,

והעביר לנו את אהבתו ליפן.

רחלי

תגובות וחוויות מהמטיילים:

גם אנחנו רוצים להצטרף לכל הברכות והתודות, ראשית לכם כולכם על הסבלנות וההקשבה האחד לשני מה שגרם לכולנו חוויה של יחד בארץ כל כך שונה ומאתגרת, כל כך יפה וציורית מצד אחד וכל כך מטלטלת  בכל הגודל שאליו נחשפנו מצד שני.

ולך גילה היקרה, בלעדיך זה כמובן לא היה קורה. כל כך הרבה מחשבה והקשבה, הירידה לפרטים הקטנים כדי שכל אחד ירגיש מקסימום בנוח. ואי אפשר לשכוח את המאסף הקבוע – שולי שתומך ונותן יד בכל.

תודה לאורי שדאג להעביר לנו את כל הידע העצום באופן כל כך מקצועי, בלעדיכם החוויה לא הייתה מושלמת כל כך.

היה פשוט כיף. להתראות באתגרים הבאים _רחלי ושאול – יחיעם).

 

הכול כבר נאמר ובכל זאת, גם אנחנו: חדוה וחיים, התג'רים מלוחמי הגטאות, מצטרפים לתודות לכל המשתתפים וכמובן לגילה ושולי. שמחנו להכיר אנשים חדשים וביחד להיחשף לתרבות אחרת, צבעי שלכת יפיפיים ונופים מרתקים. היה כיף של טיול.

**

אחרי  "התאוששות שלא הושלמה עדיין"

רוצה להודות לכולם כולם על האוירה הנעימה שהיתה , על הטיול המיוחד שלא עושים כל פעם, 

לגילה שכמו תמיד יודעת להכיל את כולנו ואת שולי שתומך מאחור, מיצ'יו שתמיד ידע להסביר ואורי שידע לתרגם ולהסביר והידע שלו מלא כרימון.

תודה תודה לכולם. נעמתם לי מאד (רותי – רגבה).

**

אכן אין ספק שזה היה טיול מיוחד ונהנינו מאוד , הן מהיעד הן מההדרכה והרבה בזכות החברה הנעימה תודה לגילה ותודה לעמותת הוותיק על התמיכה  אירי

 

**

כמה נהנינו בטיול....!!!

אנחנו עדיין עובדים על שינוי סדר היום ושעות השינה, מספרים רשמים למי שמוכן לשמוע ולמי שלא...

עוד פעם תודה גדולה לגילה על ההכנה הארגון וההובלה של הפרויקט תודה לה ולשולי שהתנדבו לאסוף אותנו ולשמש לנו מאסף

תודה לכולם על הנכונות לקיים ולהשתתף בקבוצה נעימה, חברית, אחראית וממושמעת, דבר שתרם רבות לטיול (אבישי ודולי).

 

 

***************************************************************

עמותת הוותיק גליל מערבי, של וותיקי מטה אשר, הזמינה את וותיקי המועצה האזורית "אשכול" להפוגה קלה מריחות העשן ומאזעקות הצבע האדום,

לשטוף את העיניים בירוק של הגליל המערבי, ליהנות מהטבע ומהנופים בראש הנקרה, במערת קשת, בעכו העתיקה, ובשפע האתרים שיש למטה אשר להציע.

מדריך טיולים ממטה אשר ליווה אותם בכל האתרים, ובלילה לנו הוותיקים באכסניית מור הקרובה לחוף אכזיב ונהנו מהים ומהנוף המרהיב.

הצוות המארגן  – אירית חושקובר ורחלי גזית.

 

ראש המועצה וסגניו שמחו על ההזמנה ואישרו בברכה השתתפות משמעותית של המועצה בעלויות הנדרשות. ואף זכו לביקור של ראש המועצה האזורית מטה אשר.

 

בברכה, רחלי גזית, מנכ"לית עמותת הוותיק גליל מערבי.

 

לצפיה בתמונות מהאירוח לחצו כאן

 

****************************************************************

היי יו יה? אני שואל... היי יו יה! אתם עונים

בתחילת יולי חגגנו בעמותת הוותיק אירוע הוקרה לוותיקי מטה אשר לכבוד 70 שנותיה של מדינת ישראל ולכבודם של הוותיקים שהקימו את היישובים והעמיקו בהם את שורשיהם בין תש"ח לתשע"ח.

האירוע, שהתקיים באולם המופעים האזורי בכברי נפתח בקטע מוזיקלי של בנות האולפן למוזיקה והמשיך במסכת ברכות, מצגת תמונות וסרטון קצר של יישובי המועצה שצולמו ממעוף הרחפן.

שיאו של האירוע היה המופע הנפלא של דני סנדרסון ולהקתו.

המון תודה לראש המועצה וסגניו, יורם, משה ואיל – שאפשרו לנו להביא לאירוע את המופע האיכותי ובכך להזרים אנרגיות נהדרות לקהל של 550 וותיקים, ששרו, רקדו וקיפצו בהתלהבות עם דני והלהקה.

הצלילים עוד מהדהדים ואנחנו ממשיכים לפזם בשיבושים קלים את המילים משירו של דני:

עוד בימים הראשונים של ההיסטוריה
כשהעולם היה קיים רק בתיאוריה
ולא הבדילו בין מחר, שלשום ואמש,
היו רבים היכן כדאי לשים ת'שמש
אך דבר אחד הוסכם,
אם עקשן הבן אדם,
יש סיכוי, יש פיצוי

זה מה שקרה...

ו...

אולי בכל זאת נסתדר,
אם נרצה אז נתגבר...
 

תודה מכל הלב לכל הוותיקים שהשתתפו באירוע וכה לחי למחלקת התחבורה ,לצוות אולם המופעים של מטה אשר, ולכל מנהלי המחלקות ואנשי המועצה, שתמיד מוכנים להושיט יד, לסייע ולקדם את ענייני הוותיקים.

מי ייתן ונזכה לשמחות רבות כגון אלו באזורנו.

מכל צוות עמותת הוותיק

 

לתמונות מהאירוע לחצו כאן

 

**************************************************************

סופשנה... מסיימים את תשע"ח ב"יהל"

"הייתה לנו שנה נפלאה ומי צריך חופש כל כך ארוך?!", שמענו מחברי "יהל", רגע לפני שנפרדנו בחיבוקים ויצאנו אל פגרת הקיץ.

ואכן, שנת הלימודים תשע"ח חלפה עברה לה, מלאה בחוויות של למידה, יצירה, עשייה, התחדשות והמון חברותא בצוותא.

השנה למדו ב"יהל" למעלה מ- 550  וותיקים (כן ירבו!) בגילאי 60 – 90+, שהגיעו  מיישובי "מטה אשר" והסביבה  ולקחו חלק במגוון רחב של קורסים, סדנאות, חוגים, מפגשים ופעילויות במגוון גדול של נושאים.

הגידול המבורך במספר המשתתפים בפעילויות, מכתיב לנו גם את הצורך המתמשך בהתאמת התכנים לדרישות המשתנות ובהתאמת המתקנים המשמשים אותנו לצרכי תלמידינו, אם באמצעי הלמידה, אם במספר כיתות הלימוד, אם בציוד  ואפילו במספר מקומות החנייה. אחת התוספות החשובות להן זכינו השנה, הייתה המועדון הישן של עמקה, ששופץ והפך לאולם שימושי מאד לשיעורי ההתעמלות והתנועה שהתקיימו לאורך השנה.

אתגר אחר שזיהינו היה הצורך בהעמקת יכולות ההתמודדות עם אתגרי העולם הדיגיטאלי. מתוך היענות לדרישות הציבור, פתחנו קורס קצר וממוקד לשיפור השימוש בטלפונים החכמים. בשל הביקוש הרב ייפתחו ב"יהל"  שני קורסים דומים במהלך יולי.

למרות שהתנאים הפיזיים שלנו לא תמיד אידאליים לימדו אצלנו השנה למעלה מ- 30 מרצים ומרצות, מדריכים ומדריכות, שחלקם עתירי ניסיון בהוראת תלמידי "יהל" וחלקם מורים חדשים, שבאו להתנסות ו.. התאהבו בציבור התלמידים הנפלא הפוקד את "יהל".

אז מה למדנו השנה? המון ... היו קורסים עיוניים במוזיקה, קולנוע, מקורות ישראל, אקטואליה, מדעי החיים, אמנות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, ספרות, תפקודי המוח ובריאות; היו סדנאות לציור, מלאכת יד, תיאטרון, כתיבה יוצרת, מחשבים ושירה; היו חוגי תנועה והתעמלות, טאי צ'י ופלדנקרייז; היו לימודי ערבית ויידיש והיו גם טיולים נפלאים ברחבי הארץ.

עם סיומה של השנה נודה לכולכם: לתלמידים על ההשתתפות הפעילה והמפרגנת ; למרצים ולמדריכים המצוינים על המסירות הרבה, על ההתמדה ועל ההשקעה האישית באיכות הקורסים, לצוותי עמותת הוותיק והמועצה, על העשייה, המאמץ היומיומי ועל התמיכה בכל המישורים.

ומה בהמשך?

* במהלך יולי נקיים מספר קורסים קצרים וסדנאות (ראו פרטים באתר של עמותת הוותיק)

* בימים אלה כבר מתבשלות התוכניות לשנת הלימודים הבאה – תשע"ט – מתוך כוונה  ליצור מערכת אטרקטיבית של קורסים ופעילויות ולהרחיב את ההיצע. הפרטים יופיעו בחוברת המידע של "עמותת הוותיק" שתצא בקיץ ותישלח ליישובים. בחוברת (שתועלה גם לאתר העמותה), נציג בפירוט את תוכנית הפעילות השנתית של "יהל" ונקווה שרבים מכם ימצאו בה אתגרים מעניינים ויבחרו  להשתלב בפעילויות השונות.

צוות "יהל" ואני רוצים לאחל לכם ולנו קיץ רגוע, מהנה ושופע אנרגיות טובות!

זר תודות לכולכם ולהתראות בשנת הלימודים הבאה!

אירית זיו

 

********************************************************************************

מפגש אחד – שתי שפות/ מאת: גילה אדר (געתון)

שתי הכיתות ללימוד ערבית מדוברת בבית הספר למבוגרים "יהל", התארחו ביום ראשון 6/5 במועדון לקשיש בשיח' דנון. המפגש נערך ביוזמתו ובניהולו של פתחי מסאלחה, מורנו לערבית, הדוגל בהתנסות מעשית של השימוש בשפה הנלמדת.

מועדון הקשיש בדנון קיים ופועל כשמונה שנים בניהולו של דאוד אבו בדר  ובליווי עמותת הוותיק והמועצה האזורית. הפעילות במועדון התבססה תחילה על נשים שהקימו חוג למלאכות יד ועם הקמת המבנה החדש הצטרפו גם גברים. במועדון שני חדרי תעסוקה, שירותים ומטבח.  על הקירות תלויים ציורים מהווי הכפר. בדרך כלל לנשים ולגברים שעות פעילות שונות במועדון.

עם הקמתו ביקרתי במועדון, ופגשתי קבוצה עליזה של נשים ששמחו להיפגש זו עם זו באמצע היום לשיחה קלה, להרצאה ועוד. את פעילות קבוצת הנשים מובילה פטמה חמאד, גם היא חברת הקבוצה.

למפגש הגמלאים הגענו קבוצה גדולה של מגמגמי ערבית, מתוחים כמו מי שעומדים בפני בחינת סיום השנה. המתח התרופף משנתגלה שאפשר לדבר עם רוב המשתתפים מהצד השני בעברית. נשות ואנשי הכפר שידועים כמכניסי אורחים דאגו שלכולם יהיה נוח ונעים. שמענו את הנאומים שאי אפשר לפסוח עליהם ואהלן וסאהלן ואחרי זה אוכל! מה זה טעים! – חשוב לירידת מתח ולפתיחת לבבות.

שיא המפגש היה במשחקי קבוצות קטנות כאשר ניתנה לנו סוף סוף האפשרות לשאול: "קדש עומרכ?"(בן בת כמה את/ה?) או: "אינתי מותקאעידה?(האם את גמלאית?) " והכי מעניין: "אכם חפיד וחפידה ענדכ?" ( כמה נכדים ונכדות יש לך?).

בהזדמנות זו פגשתי נשים שאיתם נפגשתי בעבר הרחוק ושוב נוצרה כאן אפשרות לחידוש קשרים ישנים או/ו יצירת קשרים חדשים. נקווה שזה מה שקרה לרוב המשתתפים במפגש. עכשיו אנחנו מחכים לביקור גומלין.

 

לדברי המורה שלנו לערבית מדוברת, פתחי מסאלחה: "המפגש נפתח בקבלת פנים יפה, לבבית ובאווירה חיובית.

המטעמים, האירוח  ורוחב הלב של המארחים יצרו אווירה חמימה וחיש מהר שתי הקבוצות התערבבו בשיח  מהנה.

לאחר הברכות מטעם האורחים והמארחים, נערכה פעילות בקבוצות סביב השולחנות במועדון.

גולת הכותרת של המפגש הרב תרבותי הייתה בשיח שנוצר בין המשתתפים והניסיון להתחבר אחד עם השני במישרין ובאופן אישי.

הסיור  בכפר סיים את המפגש המרגש והשאיר טעם של עוד".

פתחי מדגיש כי פעילויות כאלה הן משמעותיות וברוכות ויש להמשיך בהן כמה שיותר.

 

דברי הברכה שנשא אברהם דובדבני ("דובון") מראש הנקרה בעת המפגש:

שלום עליכם שכנינו היקרים אנשי  שיח' דנון

ראשית, בשם קבוצת האורחים אני מודה לכם על הכנסת האורחים הנפלאה.

באמת! נשארנו ללא מלים  ואנו אומרים "תודה רבה" .

לדעתי  צריך שנתוודע אלה אל אלה :  

אנחנו תלמידי הקורס לערבית במדרשה לאזרחים ותיקים "יהל" בעמקא, כולנו תושבי הגליל המערבי וכולנו משוכנעים ששכן טוב הוא מי שחי בהבנה עם שכנו.  והבנה כזו, מחייבת את האדם להכיר את השפה והתרבות של שכנו. ז"א חייבת להיות הבנה הדדית.

המצב כיום הוא שרוב האזרחים הערבים יודעים עברית.  רבים מהם מדברים בצורה חופשית וגם קוראים עברית,  האחרים מבינים מעט ומסוגלים לדבר פחות או יותר.

אצל היהודים המצב הפוך.  הרוב אינם יודעים אפילו מלה אחת ורק מיעוט מביניהם  יודע  את השפה.

נקווה שבעתיד מצב זה ישתנה.

אני באופן אישי מעוניין לדעת אם קיים מוסד כמו "יהל" גם לאוכלוסייה הערבית.

נודה לכם שוב ונקווה "אינשאללה"  שבעתיד  נכיר זה את זה יותר טוב .

נאחל לכם חג שמח וחודש רמדאן מבורך.

 

דברי הברכה בשפה הערבית - לחצו כאן

לתמונות מהמפגש לחצו כאן

 

************************************************************

בתאריך 8/3/18 אירחו וותיקי קיבוץ אילון את וותיקי עראמשה.

במפגש המרגש הועלו זכרונות, סיפורים, קטעי מוזיקה וחוויות משותפות בליווי תמונות ועדויות כתובות על הקשרים ההדוקים בין הקהילות עוד מהימים שלפני הקמת המדינה ועד לימנו אלה.

מפגש גומלין יערך בעראמשה בחודשי הקיץ.

לתמונות מהמפגש לחצו כאן

 

**********************************************************

15/3/18

בחודש שעבר השתתפו אבות הקהילה ואילנה כספי האחות שמלווה את הקהילה בכנס אזורי שהתקיים בעמותת מרחבים במשגב. נושא הכנס התמקד במאפיינים ובצרכים של "בני הגיל השלישי החדש" הגימלאים הצעירים של היום בני ה- 60 וה-70 אנשים עצמאיים ופעילים, ניידים ומעורבים. גם לגמלאים הצעירים יש צרכים שונים ונשאלת השאלה כיצד להתאים את הקהילה לצרכיהם.

בכנס השתתפו אבות קהילה מכל אזור הצפון וגם מפקחי משרד הרווחה. 

גם אצלנו בקהילת מטה אשר אנו פועלים להתאמת הקהילה ובשנה האחרונה ניתן להשתמש באפליקציה בנייד לקריאה למוקד. כמו כן במהלך השנה הקרובה יכנסו לשימוש מכשירים ולחצנים חדשים מתוחכמים יותר ועדינים יותר למראה.

תכניות נוספות שיש לנו לשנה הקרובה במסגרת הקהילה הן להתאים את עבודת הקהילה לעבודת המועצה בהקשר של אשכולות ישובים. כך נוכל לתת מענה לאשכול ישובים הן בשעת שגרה והן בחירום.

 

*******************************************************

פורים 2018 בנווה אשר

חג פורים במרכז היום,  נחגג בהנחיתו ובניצוחו של תום קופר שכהגדרתו - "לוקח את ההומר ברצינות" ועשה לנו אירוע מושקע הכולל מסיבת ריקודים, משחקים והפעלות, תחרות תחפושות והמון שמחה וכייף. כל החברים ציינו שהאירוע היה שמח מתמיד!!! 

כמובן שכל צוות העובדות המסור לקח חלק בשמחה ובהכנות שכללו בין השאר גם אפיית אזני המן וזלילה גדולה. את האירוע סיימנו בארוחת צהריים מפנקת.

לתמונות מהחגיגה לחצו כאן

************************************************************

במסגרת פעילות פורים בנווה אשר, התקיים השבוע (27/3/18) ביקור של תלמידי בית הספר גלים: ילדי המקהלה וילדי ההנהגה הבית ספרית.

הילדים ברכו את החברים במרכז ושרו עבורנו מספר שירים. בנוסף קיימנו שירה בציבור משותפת.

הילדים הביאו לנו משלוח מנות, מגש פירות צבעוני וטעים ואנו כיבדנו אותם באזני המן וממתקים.

תודה רבה לבית הספר גלים.

 

 

***********************************************************

טימו (מאוריציו) וולף נולד ב-1935 בארגנטינה.  הוא גדל בשכונת "אל אונסה" בבואנוס איירס ביחד עם שני האחים שלו.  בגיל צעיר התייתם מאמו והאבא המשיך לבד לגדל ולפרנס את המשפחה.

 

כנער מאוריציו הצטרף לתנועת "השומר הצעיר" ושם קיבל חינוך ציוני וגם את השם "טימושנקו" (גנרל בצבא האדום).  בשנת 1955 עלה ארצה עם אחיו אברהם ואביהם נפתלי ז"ל.

 

טימו, ביחד עם הגרעין שלו, הצטרף לקיבוץ רשפים בעמק בית שאן ועבד בחקלאות.  כעבור 10 שנים פגש את אשתו לעתיד, איבלין, ועבר לקיבוץ בית העמק, התחתן והקים משפחה. בגיל 50  התחיל לפסל בקרמיקה ולצייר ולמד פיסול קרמי אצל יוסי וויס בקיבוץ עברון וציור בצבעי מים אצל דני זקס באורנים.

בשנים האחרונות משתתף טימו בקורס לציור שמתקיים ב"יהל" בימי א'.

חלק מהציורים בתערוכה נוצרו במהלך הקורס ובהדרכתן של המדריכות שרי יצחקי וריטה כץ.

לדברי טימו, "המוטו של הציורים הוא שמתוך העשייה נוצרות דמויות, צורות ונופים שלוקחים את המתבונן לעולמות לא מוכרים."

לתמונות מהתערוכה לחץ כאן

 

*************************************************

מכתב תודה לאירית חושקובר מהנופשון לאילת    12/2/18

איריתי!

כמה מילים לסיכום הנופש באילת,

כבכל שנה היציאה לחופשה באילת מלווה בהתרגשות, בהפתעות, באוטובוס חם ומיטיב עם הנהג הכי טוב בארץ.

כששואלים אותי אם אני נוסעת לחו"ל מיד אני עונה: בטח, נוסעת לחו"ל לבאר שבע, לירושלים, וכו'.
האמת, זהו סוג של חופשה מפנקת, עוטפת, מחבקת עם כל כך הרבה פינוקים וכייופים.

וכל זאת הודות לאותה אירית אחת ויחידה.
המילים קטנות מלהכיל את התוצאות וההערכה, היכולת שלך להקרין שקט ושלווה לסובבים אותך, גם בשעת לחץ היא יוצאת דופן.

הבטתי בך כשנכסנו למלון והתחיל ה" באלגן"....  באיזה שקט ורוגע קיבלת את כל הטענות והמענות, ענית – "זה בטיפול". והטיפול הזה נמשך רק כמה דקות מעטות והכל הסתדר לטובה. הארגון בהסעות – גם אם טיפה היה איחור העניין סודר תוך דקות והכל בחיוך, בסבר פנים, באדיבות, לקחת אחריות על 100 וותיקים שכל אחד עם בעיותיו שלו, והיכולת להלך בין הטיפות ולתת תשובות מהירות לכל בעיה.

את אירית, עומדת במקום הנכון עם אחריות על – והכל דופק!!!

תודה לך שיש לנו אותך בכל רגע ובכל שעה.

תמשיכי כך, להיות לנו  כ "אם" עם טוב הלב הזה שלך ורגישות לכל אדם.

אנחנו אוהבים אותך וכבר מחכים לחופשה הבאה

באהבה מכולנו – מטיילי אילת

לתמונות מהטיול לחצו כאן

 

 

*************************************************

14/12/18 חנוכה תשע"ח

רשמי הטיול (של "יהל") לגשר הישנה / יאיר ארגמן (יחיעם)

נהר קדומים נהר ירדן

זרם בעוז, נהר סואן,

אליו ירדנו עם הטיול

אבוי, זה נהר פיגול.

 

צחנה נודפת, מי עכור,

נהר גוסס, כמעט פגור,

הירדן – קדוש, נהר עטרת,

הפך להיות נהר עקרת.

 

ירדנו אליו אל הבקעה,

שם ליד כינרת הנאווה,

הרוסים גשרים השניים,

תימר אבקם עד לב שמים.

 

חברי גשר הגיבורים,

עצרו את הלגיון הבחורים,

הירדנים לא הצליחו לעבור,

את קיבוץ גשר, זכור נזכור!

 

וכשהעירקים עלו על הגבעות,

הגיע הצו : ילדים לפנות!

בחשכת הליל בדממה,

חברים הצילום מהאימה.

 

הגדולים ברגל הלכו,

הקטנים על כתפיים נשאו.

בגשר נותרו הלוחמים,

לעבר הירדן את האויב הדפו.

 

ליד הקבוץ, מפעל חשמל,

פנחס רוטנברג עליו עמל,

לא הספיקו לו המים

להפעיל את הגלגליים.

 

הוא בנה על כינרת ים,

סכר גדול, ממש מושלם,

ומאז עד שנת תש"ח

סיפק חשמל, מנע מחשך.

 

עכשיו עומד לו המפעל,

ללא תועלת, כמה חבל

ונזכור ולא נשכח,

את האיש רוטנברג, המהנדס פנחס.

 

וכולנו פה אחד

נגיד תודה, נאמר הידד!

על טיול יפה ומתגמל

להנהלה של המוסד שהוא "יהל".

לתמונות מהטיול לחצו כאן

***********************************************************

תערוכת הציורים של לאה פרנקל ב"יהל"

לאה פרנקל, חברת קבוץ בית העמק,  נולדה בברזיל ועלתה לארץ בשנת  1950.

לאה נשואה לרפי, אם לשתי בנות, סבתא לשבעה נכדים וסבתא רבתא לשלוש נינות

(כן ירבו!).

לאה, כאמנית- יוצרת וכמורה לאומנות בעברה,  באה מרקע לימודים עשיר: מכללת אורנים, אוניברסיטת חיפה, מורלי קולג' בלונדון ובהמשך, קורסים וסדנאות מגוונים בתחומי האמנות.

לאה הציגה את יצירותיה בתערוכות שונות, מהן תערוכות יחיד ומהן תערוכות קבוצתיות

מאז יציאתה לגמלאות, השתלבה לאה בסדנת הציור המתקיימת ב"יהל" כבר יותר מ- 12 שנים, בהדרכתה של האמנית והמורה רבקה סיני מראש הנקרה.

התמונות המוצגות בתערוכה, נוצרו בשנים האחרונות, במהלך הלימודים ב"יהל" ובעבודה בסטודיו, שנבנה מול הנוף בקומה השנייה של הבית בבית העמק .

הנופים המשתקפים מבעד לחלון הסטודיו של לאה, מהווים השראה לציורי השמן הנפלאים המוצגים בתערוכה.

 

לצפיה בתמונות מהתערוכה לחצו כאן

 

**********************************************************

בתאריך 1/1/18 נערך מפגש של וותיקי עראמשה עם תלמידי מגמת ערבית בתיכון למדעים ואומנויות בנהריה.

זהו המפגש השלישי בסדרת מפגשים שמטרתו תרגול שיחה בערבית והיכרות עם המסורת ואורח החיים של הבדואים באזורנו.

התלמידים , צוות המורים ומנהל ביה"ס ערכו לוותיקים קבלת פנים חמה בליווי מוזיקה ערבית ושולחן עמוס כל טוב.

לתמונות מהמפגש לחצו כאן

 

********************************************************

חוויות מטיול של מתנדבי העמותה לת"א.

ביום רביעי ה-13 בדצמבר, יצאו פעילי עמותת הוותיק ביישובים (המקשרים והמתנדבים) ליום טיול בתל אביב.

על אף העובדה שהיה זה יום גשום, הדבר לא פגם כלל בהנאה..

התחלנו את הטיול בשרונה מרקט. טיילנו בין החנויות והמסעדות, ונהנינו מהנוף האורבני המרענן.

בנוסף, הייתה בכוונתנו להסתובב ברחובות הטמפלרים, אך מפאת הגשם- הדבר נבצר מאתנו. ההדרכה הייתה מעניינת ומרתקת ונהנינו מאד.

לאחר מכן- נסענו למוז"א -מוזיאון א"י. שם קיבלנו סיור מודרך על ספינות המעפילים שהפליגו בחשאי מחופי אירופה בדרכם לארץ  ועל סיפורם של מחנות המעצר בקפריסין .

בהמשך, סיירנו בתערוכת "ציפורי גיל" – שיצרו אלפי אזרחים ותיקים מרחבי הארץ. מיזם ייחודי זה- הוא של האמנית שלומית חפר, המציג פנים אחרות של בני הגיל השלישי,  על התרומה, הכישרון והיכולות שלהם, ונותן נקודת מבט אחרת על הזקנה הטומנת בחובה גם אופטימיות ושמחת חיים.

סיימנו את הטיול, איך אפשר שלא... בחוויה קולינרית נהדרת במסעדה תל אביבית ידועה.

הטיול היה מקסים, מרתק ומרחיב אופקים.

נאמר תודה מקרב לב למקשרים ולמתנדבים היקרים שלנו אשר עוזרים ותורמים מזמנם למען הקהילה.

ותודה מיוחדת לאירית חושקובר, לרחלי גזית ולאלישבע דוגמא שארגנו את הטיול בצורה מופלאה.

לצפיה בתמונות מהטיול לחצו כאן

 

******************************************************

 חוויות מהנופשון לים המלח - נובמבר 2017

עוד נופשון/טיול מוצלח יצא לים המלח עם 51 וותיקים מקסימים שנופשים במלון הוד עם המון שמש, ים , בריכות וספא, טיפולי יופי, משחקי חברה, הרצאות, ערבי ריקודים בלובי המלון וערב סדנת יצירה חוויתי בהדרכת מיכל נסימי. בנוסף טיילנו מבמערות קומראן בליווי מדריך דרומי . סיור מרתק ומלא הסברים מעניינים. קיימנו סיור נוסף במפעלי ים המלח להנאת כל החקלאים ולקינוח המון קניות של מוצרי ים המלח ממרכזי הקניות שבקירבת המלון.    וכל זה בליווי הצמוד של אירית חושקובר

לתמונות מהנופשון לחץ כאן

 

**************************************************

 

נפתחה שנת הלימודים תשע"ח ב"יהל" / אירית זיו

עבר הקיץ, עברו להם חגי תשרי, לומדי התורה כבר החלו לברוא את העולם מבראשית ואפילו היורה כבר התנפל עלינו ומחה את זיעת השנה שחלפה.

שעות היום מתקצרות ונושאות עימן רוחות סתיו, מחוגי השעון כבר הוזזו למצב חורף ושנת הלימודים ב"יהל" נפתחה בשעה טובה ביום א' 22/10/17.

לקראת הפתיחה קיימנו מפגש חגיגי בו זכינו להופעתם של דורי בן זאב ורוביק רוזנטל, במחווה משעשעת ושנונה לשפה העברית (לדורותיה).

 "אין עלייך אחותי!", כך נקרא המופע של השניים שעשו כבוד לשפה המדוברת בדיאלוגים, במערכונים, באוצר שיבושים ובשירים מוכרים, שליווה הפסנתרן תומר מזמר. הבנו שעברית קשה שפה וכי העברית העכשווית מצריכה הנגשה ותרגום מילולי בגוף הוואטסאפ. חחח...

היה עשר! חבל"ז! מגניב! אחלה! סבבה! פששש! פצצות לגבות! אש! מ-ה-מם! ובקיצור, סוף הדרך!

לצפיה בתמונות מאירוע הפתיחה לחץ כאן

 

לשמחתנו נרשמו ללימודים ב"יהל" כחמש מאות גמלאים מיישובי מטה אשר והסביבה, שבחרו להתנסות בחוויית הלמידה. נקווה ונייחל כי גם השנה יזכו תלמידינו להיות  מלאי מוטיבציה להתפתח, לצמוח, ליצור קשרים חדשים ולהתעשר מהמפגשים השבועיים המתקיימים ב"יהל".

כחלק מהמאמץ להרחיב את שטחי הפעילות, נרתמנו יחד עם הוועד בעמקה והמועצה להשקעת משאבים בשיפוץ מועדון ישן, הנמצא בסמוך למגרש החנייה של "יהל". המועדון ישמש אותנו לפעילות הלימודית בשעות הבוקר וישמש את המושב לפעילות חברתית בשעות אחה"צ והערב.

ההשקעה המשותפת בשיפוץ,  התאפשרה כתוצאה של שיתוף פעולה פורה עם מנהלת הקהילה בעמקה, אורית קאופמן, עם יו"ר הוועד, יניב ישר  ועם סגן ראש המועצה אייל רייז, שדחפו יחד איתנו וקידמו את הנושא. המועדון, שכונה בעבר "מועדון צורות" ייקרא מעתה "אולם טנא". ברוך הבא בצל קורתנו ותודה לכל השותפים בתהליך הקשה של ההולדה.

לתמונות לפני ואחרי השיפוץ - לחץ כאן    

 

ועוד משהו "מדליק". באחד האמשים של תשרי, עלתה באש אחת הכיתות במבנה מועדון הפייס בעמקה. האש כילתה את הציוד שהיה בכתה (מזגן, ספרים, ריהוט וכד') ולמרבה המזל לא התפשטה ואיש לא נפגע. עבודות השיפוץ בעקבות השריפה אמורות להתחיל בקרוב, ועד שנוכל לחזור ולהשתמש בכתה נחוש באי-נוחות מסוימת. איתכם הסליחה והעיקר הבריאות!

 אז, נברך ונתברך במועדים לשיגרה, תודה לכל העושים במלאכה ושנת לימודים מוצלחת לכולנו!

 

**********************************************

3/10/17

וותיקי ערב אלעראמשה אירחו  בפארק אדמית את תלמידי המגמה לערבית בתיכון למדעים בנהריה.

המפגש נועד לעודד את התלמידים לנהל שיחה בשפה הערבית במגוון נושאים הקשורים לכפר למסורת ולאורח החיים בכפר הבדואי שעל הגבול. המפגש התקיים ברחבי הפארק בקבוצות קטנות, עם פיתות חמות וכיבוד שהוכן על ידי  מתנדבות - נשות הכפר.

מפגש ההמשך יתקיים בנהריה.

 

***********************************************

09/2017

סיור לימודי באיזור חדרה של וותיקי ערב אלעראמשה .

הוותיקים ביקרו במפעלי המלח בעתלית, בחוות חפציבה ובפארק נחל חדרה.

לקראת ערב השתתפו בטקס קריאת רחוב בחדרה על שמו של סא"ל אמיר מיטל ז"ל שנפל בלבנון. הקשר בין ותיקי עראמשה למשפחה השכולה ראוי לציון.  דברי תודה  של המשפחה - לחצו כאן 

מידי שנה מגיעים בני משפחה וחבריו של אמיר  ז"ל לטקס אזכרה באזור אדמית בהשתתפות רבים מתושבי עראמשה.

לתמונות מהסיור לחץ כאן

 

 

**********************************************************

טיול לירושלים גמלאי מטה אשר עמותת הוותיק 2-3/8/17

כמו בכל הנופשונים של עמותת הוותיק, התחילו האיסופים מכל יישובי מטה אשר, אוטובוס של 54 איש יצא לדרך לנפוש  ולטייל בירושלים הקסומה

יומיים של חוויות אוירה מרתקת עם המדריך עמינדב אילן.

טיילנו  בשכונות הוותיקות , בית כלא המחתרות, הר הרצל ,כנסיית המורמונים , משכנות שאננים, רמת רחל ועוד'

למרות החום שום דבר לא הפריע לוותיקים לסייר וליהנות מכל האתרים בהם ביקרנו

וכמובן שלנו במלון "פרימה המלכים" הממוקם במרכז ירושלים וליד בית ראש הממשלה.

ניפגש בנופשון הבא.

אירית חושקובר

לצפיה בתמונות מהטיול לחצו כאן

 

*********************************************************

יוני-יולי 2017

סיכום הטיול לנורווגיה מאת חגית זיו  לחצו כאן

לתמונות מהטיול לחצו כאן

 

************************************************************

25/7/17

בשבוע שעבר ערכו וותיקי עראמשה ושיח דנון סיור לימודי בחיפה בהדרכת יו"ר העמותה שלנו אורי נחמיה.

 הסיור כלל שייט בספינה מעכו לנמל חיפה וכן ביקור במוזיאון הרכבת, הגנים הבהאיים,

סטלה מאריס והמוחרקה.

תודה למחלקת רווחה על הסיוע.

לתמונות מהסיור לחצו כאן

 

****************************************************************

 28/6/17

אירוע הסיום של "יהל" התקיים השבוע באולם המופעים "קשת אילון" בניצוחו של צוות "יהל"

השתתפו בו מעל 150 ותיקים שסיימו את לימודיהם השנה ב"יהל".

האירוע נפתח במפגש חברתי וכלל כיבוד עשיר וטעים!

בהמשך ברכו ראש המועצה יורם ישראלי, רחלי גזית מנכ"לית העמותה, נציגת התלמידים אהובה אילן מראש הנקרה ודליה קטאי נציגת המורים. 

תודה לכל המברכים ותודה מיוחדת למעין בן אליעזר הפסנתרן הצעיר שהנעים את זמננו בנגינותיו.

האירוע נחתם בהרצאה מרתקת של אלון מאיר מקיבוץ יסעור - צלם, אמן ומרצה שסיפר בהרבה הומור וחן עד כמה פשוט ומרגש להתקרב אל הטבע הסובב אותנו וחשף בפנינו את סודות צילום הטבע הקרוב לבית.

תודתנו לאירוע מושלם שלוחות מכאן בראש ובראשונה לתלמידי "יהל", לסדרנים, לנהגים, למכיני הכיבוד, לצוות קשת אילון, לטכנאים ולכל מי שנטלו חלק, באו, השתתפו ופרגנו.

שתהייה לכולם חופשה נעימה, שימרו על עצמכם ונפגש בשנה הבאה.

 

**********************************************************************

15/5/17

וותיקי ערב אל עראמשה  יצאו החודש לטיול יומי לבקעת הירדן וירושלים  בהדרכת יו"ר העמותה שלנו אורי נחמיה.

הוותיקים ערכו תצפית מרהיבה על הכינרת ודרום רמת הגולן במצפה הוד (קיבוץ אלומות) וקיבלו סקירה על הרקע למלחמת ששת הימים בחזית הסורית ועל תחילת ההתישבות הישראלית והירדנית לאחר המלחמה.

בהמשך נערך ביקור באתר הטבילה קסר אליהוד באזור יריחו בואכה ירושלים. 

לאחר תצפית מטיילת ארמון הנציב, נערך ביקור בכנסת שכלל  פגישה מרתקת עם ח"כ אבי דיכטר יו"ר ועדת החוץ והבטחון. 

ח"כ דיכטר ברך את וותיקי עראמשה והדגיש את חשיבות הביקור בכנסת  לכל תושבי ישראל יהודים וערבים כאחד.

נציג הוותיקים רסמי מזעל הודה על הפגישה והעלה סוגיות הקשורות לתושבי עראמשה.

 

 

***************************************************************

"זיכרון בסלון" - ניצולי שואה מספרים את עדותם.

מרכז צעירים, באמצעות רכזי הצעירים המלגאים, ריכז גם השנה את פרויקט 'זיכרון בסלון'. זכינו לשמוע את סיפורם ולהיפגש יחד ב- 20 יישובים שונים. רבים מוותיקי המועצה היו ועודם ניצולי שואה בחרו לספר את עדותם לרבים אחרים על אף הקושי העצום. היה מרגש לראות שגם ביישובים בהם לא חיים ניצולי שואה הצליחו המלגאים בשיתוף פעולה עם רחלי גזית מעמותת הוותיק, מנהלות השלוחות במתנ"ס, ראשי הוועדות ביישובים וכמובן תושבי המקום לקיים שיח מרגש ומשמעותי ולשמוע עדויות של ניצולים ובני הדור השני ומכאן תודה גדולה לכל השותפים. המפגשים נעשו בפורמטים שונים בהתאם לאירועים הנוספים ביישוב: 'זיכרון במועדון' 'זיכרון בסלון' עדויות בתוך הטקסים ועוד.

אנו הצעירים, נחזיק בנר הזיכרון בדורות הבאים, כמעט הדור האחרון שעוד יזכה לשמוע את סיפורם של הניצולים ממקור ראשון- חובה עלינו לשמוע, להקשיב ולהוקיר את אותם אלו שניצלו מהתופת, את אלו שלא שרדו וגם את אלו ששרדו אך לא היו מסוגלים לספר. בסלונים רבים היו אלו הפעמים הראשונות בו הניצולים סיפרו את סיפורם. בסוף המפגש ניתנו להם ולבני משפחתם שהגיעו תעודות הוקרה על כך שהשתתפו במיזם.

היה מרגש ומשמעותי גם לאלו שהקשיבו וגם לאלו שסיפרו, התמונות מדברות בעד עצמן..

לחץ כאן לצפיה בתמונות

 

*************************************************************************

וותיקי עראמשה אירחו את וותיקי שיח דנון (23.3.17)  

הוותיקים ערכו סיור ותצפית סמוך לגבול הלבנוני, סעדו ארוחת צהרים משותפת וקינחו במפגש מרגש עם דברי ברכה ומופע של להקת הדבקה משיח דנון

במפגש  נכחו גם  יו"ר  העמותה- אורי נחמיה, המנכ"לית - רחלי גזית, ומנהל מחלקת רוחה – דני קורן

 

לתמונות מהמפגש לחץ כאן

************************************************************************

 

"... יש אבנים עם לב אדם"

תערוכת צילומים של הצלמת החובבת, נעמי זינגר,

חברת כפר מסריק.

נעמי נולדה וגדלה בקבוץ אילון ועם נישואיה לעמי, עברה לכפר מסריק.

נעמי מעידה על עצמה, שתמיד אהבה לצלם וכשהחליטה להתמקצע יותר, נרשמה ללימודי ערב ב"יד נתן" (המכללה), שם למדה במשך שלוש שנים. בנוסף, השתלמה נעמי בלימוד צילומי צבע במכללת אורנים.

בתערוכה "... יש אבנים עם לב אדם", מציגה נעמי צילומי סלעים ואבנים בטבע, אותם קלטה עינה במהלך טיול בסין. בכל תמונה תוכלו להתרשם מהקומפוזיציה, מהצורות ומהצבעוניות שיצר הטבע. בין התמונות נסו לגלות את "הרקדנית", "הפיל", "ראש הדינוזאור", "החיה המזנקת", "הזעקה", ועוד ועוד דמויות ומצבי נפש, כיד הדמיון.

התערוכה תוצג ב"יהל" בשבועות הקרובים, ואתם מוזמנים להגיע ולהתרשם.

לצפיה בתמונות לחץ כאן

 

**********************************************

וותיקי עראמשה אירחו היום כ 50 תלמידי המגמה לערבית 5 יח' בבי"ס עמל נהריה.

התלמידים ביקרו במסגד וקיבלו סקירה מהאמאם על יסודות האסלאם ומנהגי הדת.

בהמשך סיירו בכפר וערכו תצפית על גבול הלבנון.

במפגש שנערך במתנ"ס הוענק לוותיקים דגלון ביה"ס ונערכה שיחה בין התלמידים והוותיקים בנושאים של דת ומסורת, שכנות עם הישובים בסביבה וכן הרקע ההסטורי של הכפר.

לתלמידים הוגשו מיטב המאכלים מהמטבח הבדואי.

סיכום שנישלח מצוות המורים להנהלת ביה"ס. לחץ כאן

 

**************************************************************

לומדים על זקנה אחרת - אחרת.

באחד מימי השמש החורפיים יצאו צוות עמותת הוותיק של מטה אשר וצוות המחלקה לשירותים חברתיים של המועצה האזורית מטה אשר ליום למידה חוויתית משותפת, בטבע הקסום של  פארק 'ים כרמל'.

מטרת היום היתה העברת ידע ותפיסות חדשניות על תהליכים ואתגרים התפתחותיים בגיל השלישי ובחינת המשמעות המעשית של הידע בעבודת השטח ביומיום.

היום התחלק בין שהייה ולמידה בחדר ההרצאות לבין פעילויות  ODT  אתגריות בטבע אשר המחישו את האתגרים ההתפתחותיים איתם מתמודדים גמלאים צעירים.

הפעילות בשטח, היוותה אתגר פיזי ממשי, כגון הליכה על חבל, טיפוס זוגות סימולטני על 'קיר טיפוס' או שמירה על איזון של נדנדת עץ גדולה, אך מעבר לכך, הפעילות אפשרה להפנים את הידע החדש באופן  עמוק ומוחשי יותר ואפשרה גיבוש בין צוות העמותה, מתנדביה ואנשי המחלקה לשירותים חברתיים. גיבוש המשמעותי ויקר ערך עבור שיתופי הפעולה והעבודה המשותפת לטובת וותיקי המועצה.

לאחר מנוחה וארוחת צהריים דשנה, נערכה רב שיח שמטרתו 'להפיל את האסימונים' ולחבר בין ההלכה ולמעשה.

היום הסתיים בכייף גדול, כאשר כל המשתתפים נהנו ממתקני הפארק – מגלשת ההרים, האומגה, גשר החבלים וקיר הטיפוס.

היום הונחה על ידי, עינת פורת עמוס וצוות גמלאים העוסק בתחום ההתפתחות מזה מספר שנים.

היתה בו הזדמנות ללמוד ולחוות על הזקנה האחרת, בדרך מאוד אחרת

לתמונות לחץ כאן.

**************************************************************

ביום חמישי 12.01.2017 פתחנו בשעה טובה את עונת

 טיולי הגמלאים הצעירים (שהתבגרו בינתיים) לשנת 2017.

 הטיול היה לנצרת בהדרכתה של טל עופר.

 פתחנו את הבוקר בסיור בכנסיה הסלזיאנית + תצפית על נצרת ועמק יזרעאל,

 משם ירדנו לעיר עצמה, ביקרנו בכנסיה שבה התבשרה מרים על הווצרות יהושע  ברחמה וגם זכינו לראות את סממני חג המולד,

 המשכנו לכוון השוק, והתארחנו בבית פאוזי, שמענו את סיפורו של הבית

 וראינו את ציורי  התקרות המרשימות, שנשארו באתרן למרות שריפה שפקדה את הבית.

 ירדנו במורד השוק , השומם, לכנסיית הבשורה, טעמנו פריקה בטחנת באבור,

 ולסיום, עלינו להר הקפיצה ובדימדומים נהנינו מתצפית

 נוספת לעמק יזרעאל. (גילה לפידות)

לתמונות מהטיול לחץ כאן

 

*********************************************************************

הרצאה בנושא השב"כ - בשבי ציון

בחודש ינואר 2017 יו"ר עמותת הותיק אורי נחמיה העביר הרצאה בנושא השב"כ

במועדון החוף שבי ציון.

ההרצאה נמשכה כשעה וחצי, והקהל שתה בצמא את הסיפורים על אפיזודות מעבודתו בשב"כ שפתחו לנו צוהר לעולם חשוך.

אשרינו שיש אנשים שכאלה, ובזכותם נמנעים הרבה פיגועים בעורף (שוורץ ליבנה).

 

טיול לפזורה הבדואית בנגב

מועדון הוותיק בעראמשה התחיל להיפגש בצורה קבועה פעם בשבוע בחודשיים האחרונים.

עדיין אין לנו מקום מסודר ומתאים ואנו נעזרים בשירותי המתנ"ס.

כזריקת עידוד להרחבת הפעילות,  וותיקי ערב אל עראמשה ושיח דנון יצאו בחודש דצמבר לטיול בן שלושה ימים בפזורה הבדואית בנגב בהדרכת יו"ר העמותה שלנו אורי נחמיה.

ביום הראשון התארחנו במרכז למורשת בדואית וכן ערכנו סיור בעוטף עזה כולל תצפית על צפון הרצועה משדות הפלחה של קיבוץ ניר עם.

ביום השני סיירנו בישובים הלא מוכרים בפזורה הבדואית במרחבי הנגב ובכלל זה שבט גבועה ושבט אלעזאזמה.

כמו כן ביקרנו בשוק הבדואי בבאר שבע ובחוות הגמלים "ספינת המדבר".

ביום השלישי  ערכנו סיור בחוות ואדי עתיר להכרות עם עשבי המרפא ושיטות לטיוב המזון במסורת הבדואית . המשכנו  לקייטרינג נשות חורה, מיזם מעורר השראה שמבטא את רצונן לקחת אחריות לפרנסתן.

סיימנו את הטיול בבית הקשיש ברהט שכלל שיחת הכרות וסקירה על פעילויות המרכז.

הטיול תרם תרומה משמעותית להמשך הפעילות ולגיבוש חברתי בקרב הוותיקים בכפר.

לצפיה בתמונות נוספות מהטיול יש להקליק על אלבום התמונות

 

 

****************************************************

יום גיבוש וכיף למקשרי העמותה:

כמדי שנה אנו מזמינים את אנשי הקשר של עמותת הוותיק בישובים, המתנדבים הנאמנים שלנו, ליום של בילוי וגיבוש.

בניצוחה ובארגונה המסור של אירית חושקובר יצאנו ביום חמישי האחרון לסיור מרתק בעכו, אחת הערים העתיקות ביותר בעולם, שהיא ממש מתחת לאף שלנו- אבל רבים מאתנו לא באמת מכירים את הסיפור ההיסטורי המיוחד שלה.

נהנינו מההסברים מלאי ההומור ומעמיקי הידע של עבדו מטא, שהפך לאחרונה בן בית במפגשים של וותיקי המועצה.

התרשמנו עמוקות מעבודות השחזור של התקופות ההיסטוריות הרבות שעברו על העיר ומהממצאים המעניינים.

קינחנו בארוחה נחמדה ב"קק"ל 10" בנהריה, מסעדה נעימה וביתית,

ופשוט נהנינו להיות ביחד ולחזק קשרים אישיים שנרקמים בין האנשים.

מקווה, ששאבתם כוחות מהמפגש הזה לעבודה הטובה שאתם עושים בשטח עם הוותיקים.

לצפיה בתמונות נוספות מהטיול יש להקליק על אלבום התמונות .

 

 

******************************************

טיול חול שני בשנה זו, התקיים ב-23/6/-6/7/16 לארמניה ולגיאורגיה,

כולם חזרו בריאים, שלמים ומרוצים מאוד - היה כיף של טיול!!

הרבה תודות לגילה ולשולי על הארגון והליווי של הטיול.

 

***********************************************

שלושה קורסי קיץ נפתחו ב"יהל" בחודש יולי וימשיכו עד סוף החודש.

כ-40 ותיקים נהנים ממעגלי שירה עברית, ממשחקי חשיבה ומהרחבת הידע בתחום הרפואה הסינית.

בספטמבר ייפתח קורס נוסף: "מסע חובק עולם" עם מדריך המסעות והמרצה נעם סגן-כהן

מוזמנים להירשם!

 

*************************************************

ב- 30/6/16 נפתח פורום היזמים שלנו בהצלחה מרובה.

הפורום ימשיך להיפגש חמש פעמים ברציפות.

המעוניינים להצטרף ניתן לפנות לג'יין צ'נקוס בטלפון: 054-94811220

 

********************************************

במסגרת התכנית החדשה לפיתוח מערכתי של תחום הוותיקים בישובים, שמשותפת למחלקת הישובים, המחלקה לשירותים חברתיים ועמותת הותיק, נפגשנו כבר פעמיים עם הצוות של בצת.

ב- 10/7/16 התחלנו להיפגש גם עם יחיעם.

ישובים שמעוניינים מוזמנים לפנות לרחלי גזית בטל: 052-3967408

 

**************************************

טיול גמלאים צעירים למורשת חיל המודיעין באתר גלילות,

התקיים ב-13/7/16 – היה מוצלח ומרתק!

 

 

******************************************************

מפגשי לימוד וחוייה במוזיאון בית לוחמי הגיטאות:

ב- 11/7/16 התקיים מפגש על "הסוהר מבלוק 11" סיפור חייו המיוחד של יעקב קזלצ'יק, יהודי שהגיע להיות סוהר בבלוק המוות, בלוק 11 באושוויץ.