פתיחת יחידה לתשושי נפש במרכז היום "נווה אשר"

לוגו העמותה

פתיחת יחידה לתשושי נפש במרכז היום " נווה אשר"

בשנים האחרונות, הולך וגדל מספר האנשים בקהילת מטה אשר, כמו בארץ כולה, שמגיעים לגיל מבוגר של 85 ומעלה. ככל שהאוכלוסייה מזדקנת אנו פוגשים יותר ויותר אנשים שהיכולת הקוגניטיבית שלהם נמצאת בירידה. לחלקם מתחיל תהליך של דמנציה, שמתבטא בשלב הראשון בבלבול, בשכחה, בשינוי באישיות ובתופעות נוספות. אנשים אלה עדיין מתפקדים ביום יום, מסוגלים לעשות דברים רבים ולקיים שגרת חיים קבועה אליה הם רגילים,  אולם זקוקים לליווי, להשגחה ולמסגרת, שמאפשרת להם להיות פעילים ועסוקים- ובו זמנית לשמר את היכולות ואף לשכלל ולשפר חלקים שניתן לשמר כגון: תקשורת ויחסים חברתיים, פעילות גופנית, שהוכחה כדבר משמעותי בשמירה על הגוף ועל המוח כאחד, תזונה נכונה ושלמה, עניין ותחושת מסוגלות.

גם המשפחות של אותם אנשים זקוקות לפסק זמן מהליווי האינטנסיבי של יקירם, הזקוק להשגחה וטיפול בלתי פוסקים בכל שעות היממה.

בשנים האחרונות אנו קולטים בתוך מרכז היום יותר ויותר חברים הנמצאים בתהליך של ירידה ביכולות . כתוצאה מכך דרש מאיתנו המשרד לשירותים חברתיים,  שהינו הגוף הרגולטיבי בתחום זה במדינה,  להתאים את המרכז ולהקים בו יחידה לתשושי נפש.

מטרת היחידה הינה לאפשר מתן מענה נכון והולם לחברים בה, תוך עבודה בצורה אישית או בקבוצה קטנה, יחס אישי וחם, התאמת  סוג הפעילות  לאדם, מתן תחושת שייכות וכבוד והשגחה רציפה.

למען יצירת יחידה זו  עשינו התאמות של המבנה הקיים: חילקנו את החדרים בצורה שונה, שברנו קירות, שיפצנו מרפסת ועשינו בינוי פנימי. שדרגנו את הציוד, צבענו, חידשנו והכנו את המרכז, כך שנוכל להפעיל במקביל שתי יחידות שונות תוך שמירה על מקסימום מקום ונוחות למבקרים.

היחידה תפתח בתחילת חודש ספטמבר. אל היחידה יקלטו בשלב הראשון אנשים שמבקרים כבר היום במרכז . בשלב השני נתחיל גם בקליטת אנשים מבחוץ.

פתיחת היחידה דורשת, כמובן, גם תוספת של כוח אדם .כבר עתה אנו מעסיקים מטפלת שעברה הכשרה לטיפול בתשושי נפש, ובנוסף עובדת אצלנו רחל רוט, מומחית לטיפול בדמנציות. רחל שוקדת על הכנת סדר היום והתאמת הפעילות שתתקיים ביחידה. שתיהן עושות עבודה פרטנית מבורכת עם האנשים במרכז. בנוסף, לאחרונה עבר כל הצוות השתלמות בנושא הדמנציה והטיפול באנשים הלוקים בה. ההשתלמות כללה חמש הרצאות שונות החל מאפיוני התופעה, דרכי תקשורת עם תשושי נפש, בעיות התנהגות, בני משפחה והפעלה של תשושי נפש. ההרצאות הועברו ע"י ד"ר אילן בר – גריאטר שעובד איתנו במרכז היום כבר 17 שנים ומבצע אבחונים לאנשים  מהקהילה, ורד אריאל – שסיימה תואר שני בגרונטולוגיה ( מדעי הזקנה ) ואסנת לבנון - מרפאה בעיסוק שעובדת עם תשושי נפש במסגרת של בית סיעודי בטבעון. בתקופה הקרובה  נקלוט מטפלת נוספת, שתעבה את הצוות.

במקביל אנו מפעילים פרויקט לליווי בני משפחה של אנשים הלוקים בדמנציה בתוך מרכז היום. פרויקט זה פועל כבר שנים רבות בתמיכה של הסוכנות היהודית – " שותפות 2000" וניתן לנו באמצעות פירות של קרן משפחתית מדאלאס. הפרויקט מתאפשר ע"י גיוס כספים, שנעשה בזמנו באמצעות יהודה שביט ז"ל, ראש המועצה באותה תקופה, וסגנו נוני ארנון. במסגרת הפרויקט אנו מפעילים שתי קבוצות תמיכה לבני משפחה: האחת מתקיימת בקיבוץ כברי והשנייה בסניף של הביטוח הלאומי בעכו, בשיתוף עם הביטוח הלאומי . לקבוצה זו שותפים אנשים מכל רחבי הגליל המערבי. את הקבוצות מנחות תלמה בן דוד ורחל רוט. תלמה בן דוד, עובדת סוציאלית מומחית לטיפול באנשים הלוקים בדמנציה , עובדת בפרויקט ונותנת יעוץ וליווי למשפחות. הייחודיות של הפרויקט באה לידי ביטוי בהתאמת הסיוע למשפחה לפי צרכיה של המשפחה: שיחה בודדת, יעוץ וליווי טלפוני, פגישות קבועות, וכו'.

שאר הפעילות במרכז היום מתנהלת כסדרה, ואנו ממשיכים לקיים שלל פעילויות כגון הרצאות, חוג תיפוף, מקהלה בליווי מנצח ופסנתרנית, התעמלות מגוונת (כולל יום בשבוע בבריכת עין המפרץ בחודשי הקיץ), תעסוקה ברמה גבוהה, אקטואליה וקבוצה שעובדת על גירוי חושי, שניתנת לנו בהתנדבות ע"י תלמה קישון משמרת, קרמיקה, ציור, גינון , מוזיקה ועוד. החברים מקבלים שתי ארוחות ביום- בוקר וצהריים, וגם טיפול אישי לפי הצורך (מספרה, פדיקור, מניקור, טיפולים אלטרנטיביים, וכו').

 

ורד אריאל - מנהלת מרכז היום נווה אשר והתכנית להדרכה, לייעוץ ולליווי של חולים דמנטיים ובני משפחתם.

רחלי גזית, מנכ"לית עמותת הוותיק

                                                                

                                                              

פרסומים נוספים - דף הבית